"Enter"a basıp içeriğe geçin

İngiltere ve Almanya Yeni Göç Yasası

İngiltere brexit ile avrupa birliğinden çıktıktan sonra Türk girişimcilerin iş kurmasına olanak sağlayan ankara anlaşmasını da sona erdirdi. Tüm gözler bu saatten sonra ne olacak ingiltere ne yapacak diye beklerden aralık 2021 de yeni nitelikli göç yasasının detaylarını açıkladı. Artık ingiltere de almanya gibi nitelikli iş gücü alımına yönelik somut adımlar atarak iş gücü piyasasına girişi ve ingiltere vizesini belli standartlara bağlayacak.

İngiltere yeni göç yasası ile artık ankara anlaşması yürürlükten kalkacak ve ingilterede çalışmak isteyenler puanlama ile çalışma ve oturum vizesi alabilecekler. Bu yeni göç yasasına göre bir mesleği olan bu meslek üzerinde iş tecrübesine sahip olan, orta düzeyde (B2) ingilizce yeterliliği olan ve bir iş teklifi alan aday çalışma vizesi alabilecek. İş teklifi alan vasıflı işçinin yıllık brüt maaş alt sınırı da 25bin £ olarak belirlenen yasada adayın yüksek lisans ve doktora dereceleri de ek puan avantajı sağlayacaktır. İngiltere yeni göç yasasında ilerleyen dönemlerde birçok değişiklik yapacaktır fakat şimdilik şartları bu şekildedir. Yeni göç yasası ile yabancı işçi alımında üst düzey kalite hedefleyen ingiltere bakalım bu yasa ile istediği sonucu elde edebilecek mi?

Almanya ise 1 mart 2020 de çıkardığı ve pandemiyle etkisi gölgelenen yeni göç yasası ile bir mesleği olan, iş tecrübesi ve orta seviye almanca yeterliliği olan adaylara iş arama vizesi alma hakkı vermektedir. Avrupanın en çok maddi alım gücüne sahip ülke olması nedeniyle almanya yurtdışından gelecek işçilerin hala göz bebeği durumundadır. Son birkaç senede ortadoğudan yoğun göç alması iş piyasasını olumsuz etkilese de bu durum ingiltere kadar vahim değildir çünkü ingilterenin aldığı yoğun göç durumu iş piyasasında müthiş bir düşüş yaratmış ve bu etki devam etmektedir.

Sizin de bir mesleğiniz, iş tecrübeniz, dil bilginiz, referanslarınız ve iş bağlantılarınız varsa her iki ülke de şu an çıkardığı yasalarla iş arama ve çalışma vizesi imkanı vermektedir. Eğer mesleğiniz çok aranan meslek grubundaysa iş teklifi alabilmeniz için şansınız çok yüksek olacak ve diğer şartlar sizi fazla zorlamayacaktır. İş teklifinin alınması – özellikle yüksek bir maaş içeren iş sözleşmesi – aday için en avantajlı durumdur. İşi bulduktan sonra geriye kalan işlemler sadece dosya işlemleriniz olacaktır. Bu arada Türkiyede de olsanız mutlaka en az 1 dili (özellikle ingilizce) üst seviyede öğrenmenizi tavsiye ederiz. İyi derecede dil bilmek size bulunduğunuz yerde de birçok kapı açacaktır.

Eğer almanya ve ingiltere ile ilgili detaylı bilgi almak ve hazırlanmak isterseniz aşağıdaki referans linklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.