"Enter"a basıp içeriğe geçin

Amerika – Parayla Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

En Hızlı ve Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

1- Amerika Birleşik Devletleri

Genellikle zengin çinli iş adamlarının çok fazla rağbet ettiği EB-5 yatırımcı vizesi Amerikada oturum ve vatandaşlığın yolunu açıyor. Amerikada oturum (green card) ve ardından vatandaşlık almak isteyen bir yatırımcı iyi bir iş planı ve sermayesi ile çok rahatlıkla Green Card sahibi olup ardından Amerikan pasaportu alabiliyor. Ortalama 500.000 $ ile 1. 000.000 $ arasında bir sermaye ile çok rahatlıkla green card alabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey ilk önce detaylı bir iş planı hazırlamak, ülkenizdeki iş geçmişinizi göstermeniz ve paranızı hazırlamanız yeterli olacaktır. Yeni bir iş kurmak yerine Amerikada hali hazırda faaliyet gösteren bir şirketi veya işletmeyi satın alabilir veya belli bir hissesine ortak olabilirsiniz. Green card aldıktan kısa bir süre sonra yatırımcı olduğunuz için vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Amerika yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle Startup kuracak olan girişimcilerin Amerikada girişimlerini kurmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece çok daha hızlı yatırım alma olanağına kavuşacaklar ve girişimleri hızlı bir şekilde büyüyecektir.

amerika vize ve vatandaşlık almak

Amerikada yatırım sermaye sahipleri ve kaynakları çok fazla olduğu için özellikle bilişim alanında yapacağınız girişimler çok çabuk ses getirecek ve yatırımcıları şirkete çekecektir. Günümüzde örneklerini gördüğümüz birçok startup inanılmaz rakamlarda yatırımlar alabilmektedir.

Amerika yatırımcı vizesi işlemleri için öncelikle amerikan konsolosluğuna danışmanızı ve hangi vize türüyle yurtdışına çıkmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Turistik vize türü ile amerikada şirket kurulum işlemleri başlattığınızda işlemlerinizi amerikada devam ettirebiliyor, hatta green card başvurusu da yapabiliyorsunuz. Diğer yatırımcı vizelerinin statüleri farklı olduğu için bunu direk konsolosluktan öğrenmeniz veya bir avukat ile çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yatırımlarınız için bölge ve şirket seçimi de sizin için önemli olacaktır. Delaware eyaletinde şirket kurabilir ve vergi avantajlarından faydalanabilirsiniz. California da startuplar için bir cazibe merkezidir. Şirketinizi kurmadan önce mutlaka geçerli bir turistik vize veya yatırımcı vizesi alınız ve diğer kurulum işlemlerine devam ediniz.

Green Card aldıktan sonra nasıl vatandaşlık işlemlerini başlatabilirsiniz?

Green card alan bir girişimci veya yatırımcı amerikada fiziki olarak bulunmak zorundadır. Bu fiziki kalış süresi ortalama 5 yıldır. Bu süre içinde ingilizce hakimiyetinizin olması da sizden beklenir. Vatandaşlık başvuru aşamasına geldiğinizde temel ingilizce bilmeniz ve vatandaşlık sınavını geçmeniz vatandaşlığı almanız için yeterli olacaktır.

Bu yazımızda dünyanın diğer güçlü pasaportlarını inceleyebilirsiniz.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları – 2020

 

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.