"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evden Çalışarak Gelir Elde Etme İpuçları

Koronavirüs Sonrası Yeni Çalışma Düzenine Geçiş

Bir ofis düzenine bağlı olmadan evinden veya istenilen uygun bir yerden çalışma düzeninde çalışan bireylerin diğer ofis çalışanlarına göre daha verimli ve yaratıcı oldukları gözlemlenmiştir. Korona virüs sonrasında evden çalışma düzenine mecburen ve hızlı bir şekilde geçilmesi de evden çalışmanın işlerin yürümesinde kalite kaybına neden olmadığını göstermiştir. Bundan sonra da milyonlarca evden çalışmak olan çalışan artık bu düzene alışacak ve böyle çalışmaya devam edecektir. İstatistikler ve olayların gidişatı bize birçok işin artık olmayacağını ve geriye kalan işlerin bir kısmının da evden çalışma şeklinde yürütüleceğini göstermektedir. Bu durumda eğer bir işiniz varsa bunu evden yapmaya devam edeceksiniz ve kendinizi işsiz kalmaya karşı korumak adına da online yapabileceğiniz yeni iş modelleri geliştireceksiniz.

Bu yazımızda size evden çalışma, evden çalışarak para kazanma ortamı yaratma üzerine birkaç başlıktan bahsedeceğiz.

1- Evinizde çalışmak için kendinize özel bir alan yaratın

Evden çalışıyorsanız veya evden çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka evinizin bir alanını çalışma alanınız yapınız. Bir masa, kitaplık, ışık düzeniniz (aydınlatma sisteminin çalışırken sizi rahatsız etmesine dikkat edin), bilgisayarınız ve internet bağlantınız, etrafınızda dikkat dağıtıcı nesnelerin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

2- Teknolojik Altyapınızı Oluşturun

Evden çalışmak için ihtiyacını olacak internet bağlantısı, bilgisayar, cep telefonu, yazıcı ve tarayıcı, çalışma masası ve temel ekipmanlarının hazır olması gerekiyor. Eğer çalışırken müşteri ve iş arkadaşlarınızla sesli ve görüntülü görüşmeler de yapacaksanız size zoom veya skype gibi programlara da ihtiyacınız olacaktır.

3-  Yol haritanızı çıkarın ve hedeflerinizi belirleyin

Kendi işinizi evinizden kurmak için altyapınızı oluşturdunuz. Şimdi geldi yol haritanızı, hedeflerinizi belirlemeye. Hedefleriniz nedir? Bu işi neden kurup yapacaksınız? Nereye – neye ulaşmak istiyorsunuz? Hedeflediğiniz kazanç miktarı nedir? Buna hangi iş planı ile ulaşacaksınız?  Evden internet aracılığı ile yapacağınız işlerde sizi ve işinizi tanıtacak kanallar oluşturun (ör: markanıza veya isminize ait web sitesi, sosyal medya hesapları, etkili bir linkedin profili, youtube kanalı v.s.)

Yukarıda bahsettiğimiz 3 madde sizin evden çalışmanız ve gelir elde etmeniz için atacağınız ilk üç adımı oluşturuyordu. Bundan sonrası artık ne yapacağınızla ilgili olacak.

youtube_kanal_acma_gelistirme

1- Youtube kanalı oluşturmak

Altyapınız teknik olarak hazır olduktan sonra kendi uzmanlık alanınızla ilgili fikirleri hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. Eğer bir konuda uzmansanız içerik üretebilirsiniz (görsel, işitsel ve metinsel olarak farklı formatlarda olabilir). Günümüzde youtube kanalları çok popüler olduğu için bir youtube kanalı açabilir ve belirlediğiniz konular üzerinden yayınlar, videolar hazırlayabilirsiniz. Youtube kanalı ile kısa sürede (istikrarlı olmanız kaydıyla) büyük kitlelere ve takipçilere ulaşabilirsiniz.

blog_web_site_ile_para_kazanmak

2- Blog sitesi açmak

Bu sürede (1.ci madde çalışması devam ederken) bir de blog sitesi açarak metinsel içerik geliştirebilir ve web siteniz üzerinden kısa bir süre sonra ciddi trafik alabilirsiniz. Blog sitenize ziyaretçileri youtube kanalınızdan kolayca yönlendirebilirsiniz. Belli bir aşamaya geldikten sonra hem youtube size gelir getirmeye başlayacak hem de web sitenizde yayınlayacağınız reklamlar günlük olarak ciddi gelirler getirecek (ortalama siteye giren 100 kişi 5 tl getirebilmekte, buna göre hesabınızı yapabilirsiniz). Blog site de ortalama 3-6 ay arasında arama motorlarından düzenli trafik getirmeye başlayacaktır. Bu projeye bağlı olarak artık siz her iki platformdan da yüksek trafik almaya başladınız demektir. Şimdi diğer projeye bunlara bağlı olarak geçebiliriz.

3- E-Ticaret sitesi açmak

Bir e-ticaret sitesi açmak artık günümüzde çok zor değil. Eğer ciddi bir kitleniz – takipçiniz varsa kuracağınız e-ticaret sitesi size çok ciddi kazanç sağlayacaktır. İyi bir toptancı veya tedarikçiyle yapacağınız anlaşmadan sonra tedarikçinin ürünlerini ciddi komisyon farkıyla web sitenize yükler ve satmaya başlarsınız. Ürüne eliniz hiç değmeyebilir ve gelen siparişleri tedarikçiye iletip onun kargolamasını da isteyebilirsiniz. Böylece sistemi otomatikleştirmiş ve başka projelere zaman ayırmış olursunuz.

NOT: Pasif gelir nedir? ile ilgili yazımızı incelemek için tıklayın

Bu yazılarımız devam edecek. Bu aşamada kendi sitelerinizde bizden bahsedip backlink verirseniz çok mutlu olur ve sürekli geliştirme motivasyonu yakalarız.

Sevgilerle

Editör

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.