"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın En Güçlü Pasaportları – 2020

Yeni bir pasaporta mı sahip olmak istiyorsunuz? Yazı serimizi okumaya başlayın..

Henley pasaport endeksi uluslarlarası hava taşımacılığı birliği (IATA) verilerine göre dünyanın en güçlü pasaportları listesini oluşturdu. İçinde Türkiyenin de yükselişe geçtiği bu listede dünyanın en güçlü pasaportları hakkında bir fikir edinmiş olacak ve yatırım amaçlı farklı ülkelere seyahat edip vatandaşlık almak istiyorsanız kararınızı vermekte sizi doğru yönlendirecektir.

Yatırımcılar için en uygun seçenek pasaport – vatandaşlık almak

Eğer uluslararası çalışıyor ve üretim – hizmetlerinizi bu yönde yapıyorsanız veya daha farklı ülke pazarlarına girmek hem işinizi büyütüp hem de yeni kültürlerle tanışmak istiyorsanız seçtiğiniz ülkenin vatandaşı olmak sizi o ülkeye adapte olmanızda olumlu yönde etkileyecek bir hamle olacaktır. Birçok ülkede ticari yatırım yapabilirsiniz fakat vatandaş olmak ek ayrıcalıklar da getirecektir.

İlgili Yazı: Amerika – Parayla Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler

Şimdi gelelim açıklanan dünyanın en güçlü pasaportları listesine. Listemizin başını 2019 da lider olan Japonya çekiyor. Japonya pasaportu ile 2019 da 190 ülkeye vizesiz giriş yapılıyorken bu rakam 2020 de 191 ülkeye çıkarak Japonyayı zirveye yerleştirdi. Listede Singapur 190 ülke ile ikinci sırayı alırken Almanya ve Güney Kore 189 ülkeye seyahat ile üçüncü sırayı, İtalya ve Finlandiya da 188 ülke ile dördüncü sırayı aldı. Beşinci sırayı ise 187 ülkeye vizesiz seyahat ile İspanya, Lüksemburg ve Danimarka aldı.

En güçlü 29 ülke pasaportu

Japonya (191 ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor)
Singapur (190)
Güney Kore, Almanya (189)
İtalya, Finlandiya (188)
İspanya, Lüksemburg, Danimarka (187)
İsveç, Fransa (186)
İsviçre, Portekiz, Hollanda, İrlanda, Avusturya (185)
ABD, İngiltere, Norveç, Yunanistan, Belçika (184)
Yeni Zelanda, Malta, Çek Cumhuriyeti, Kanada, Avustralya (183)
Slovakya, Litvanya, Macaristan (181)

En zayıf 17 ülke pasaportu

Bangladeş, Kongo, Eritre, İran (41)
Kosova, Lübnan (40)
Kuzey Kore, Sudan (39 ülke)
Nepal, Filistin Yönetimi (38)
Libya (37)
Yemen (33)
Somali, Pakistan (32)
Suriye (29)
Irak (28)
Afganistan (26)

Peki Türkiye pasaportu kaçıncı sırada?

Türkiye pasaportu vizesiz seyahat edilebilen ülkeler sıralamasında 55.ci sırada yer aldı. Türkiye pasaportu ile toplam 111 ülkeye vizesiz seyahat yapılabilmektedir.

Türk pasaportu ile 111 ülkeye seyahat harika bir şey. Pasaportumuz ve devletimiz gerçekten birçok ülkeye göre çok güçlü. Bu avantajı gezi, seyahat, iş ve yatırım amaçlı kullanabilirsiniz. Yeni ülke ve kültürlerle tanışmak, ticareti geliştirmek, yeni insanlar, arkadaşlar edinmek entelektüel gelişim adına çok faydalı olacaktır. Bu noktada yurtdışı seyahatler için kendinizi ifade edecek kadar ingilizce bilmeniz faydalı olacaktır.

Türk Pasaportu İle Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Türk pasaportu ile vizesiz gidebileceğiniz ülkeler listesini görmek için buraya tıklayın. Bu yazımızda vatandaşlık veren ülkelerin dolar cinsinden fiyatlarını da bulacaksınız.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.