"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif gelir belirli bir emek yoğun çalışma sürecinden sonra yaptığınız çalışmanın veya sistemin size düzenli olarak para kazandırmasının genel ismidir. Pasif gelir kesinlikle bir ek iş geliri değildir. Hep merak ettiğimiz zenginlerin – yatırımcıların gelirleri büyük çoğunlukla pasif gelir yoluyla elde edilen gelir türündendir.

Pasif gelir kaynakları oluştururken çok fazla emek harcayabilirsiniz fakat sisteminizi kurduktan sonra artık o size kazandırmaya başlar. Pasif gelir konusuna girmeden evvel yatırımcıların babası olarak adlandırılan ve dünyanın en zengin yatırımcılarından Warren Buffet‘ın bu konuya dikkat çeken ünlü bir sözünü sizinle paylaşmak konunun daha iyi kavranması açısından iyi olcaktır. Warren Buffer der ki;

Eğer uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsanız ömür boyu çalışmak zorunda kalırsınız..  W. Buffet

Uyurken, yemek yerken, eğlenirken para kazanıyorsanız pasif gelire sahipsiniz demektir. Pasif gelir daha iyi bir yaşam standartı yakalayabilmek için gerekli bir gelir sistemidir. Çünkü size finansal özgürlüğünüzü verir ve siz istediğiniz gibi yeni yatırımlar yapabilir ve istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Pasif gelir sırrını çözmüş olan girişimci ve yatırımcılar için artık para ve gelecek kaygısı duyma gibi durumlar söz konusu değildir.

Burada unutulmaması gereken önemli nokta pasif geliri oluşturmak için bir emek, çaba ve maliyet sarfedecek olmanızdır. İlk pasif geliriniz sizi yorabilir ama kurduğunuz sistem çalışmaya başladıktan sonra diğer gelir kaynaklarını oluşturmanız çok daha kolay ve hızlı olacaktır.

Şimdi pasif gelir yöntemlerini – örneklerini kısaca inceleyelim. Siz de bunlara göre kendi pasif gelir kaynaklarınızı oluşturabilirsiniz.

Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

1- Yatırım amaçlı gayrimenkul alıp kiralama – kira geliri: Gayrimenkul alırken belli bir maliyete katlanırsınız fakat bu yatırımınız size kira geliri getirmeye başladıktan sonra iyi ve kazançlı bir yatırım – pasif gelir haline dönüşür.

2- Araç alıp kiralama: İhtiyacınız dışında bir araç size sürekli masraf çıkartacağı için gelir değil gider kaleminizi şişirecektir. Fakat kiraya verebileceğiniz bir aracınız olur ve düzenli olarak kiralarsanız ortalama bir iki senede kendi masrafını çıkaracağı gibi size aylık bir gelir de getirecektir.

3- Blog web sitesi ile kazanç: Herhangi bir alanda uzmanlığınız varsa ve makale yazmayı (içerik üretmeyi) seviyorsanız blog siteniz kısa bir süre sonra size ciddi reklam gelirleri getirebilir. Özellikle ingilizce biliyorsanız hedef kitleniz tüm dünya olacağı için çok ciddi kazanç elde edebilirsiniz. (ör: mashable.com’un aylık reklam geliri ortalama 1 milyon $ dan fazladır)

4- Mobil uygulama yapmak veya yaptırmak: Mobil uygulama ile hızlı bir şekilde binlerce kişiye ulaşabilir ve bu sayede ciddi reklam, üyelik v.b. kazançlar elde edebilirsiniz. Çok kazançlı bir alandır.

5- E-kitap yazmak: E-kitap yazarak (bazıları parayı bastırıp yazdırıyor) amazon gibi sitelerde tüm dünyaya açılabilir ve satabilirsiniz. Ufak ufak ama sürekli gelir getiren bir pasif gelir türüdür.

6- Freelancer sitelere üye olmak: Eğer bir alanda uzmansanız, örneğin bir grafik tasarımcı veya programcıysanız bu tip sitelerden iş alıp para kazanabilirsiniz ama bu çalışma şekli pek pasif gelir kapsamına girmez. Bu alan için ürettiğiniz bir ürün veya hizmeti bu kanallarla satmanız daha iyi olacaktır. Amacımız para kazanma sürecinde işle uğraşmamak olmalıdır.

7- Youtube kanalı açmak: Belirlediğiniz bir alanda profesyonel bir kanal oluşturup videolar hazırlarsanız kısa sürede çok büyük bir kitleye sahip olur ve ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Şu an bu yöntem çok popüler bir yoldur.

8- Borsa ve benzeri yatırımlar: Borsa ve finans alanında ciddi bir eğitim aldıktan sonra paranızı çeşitli şirket hisselerinde değerlendirebilir, şirketlere ortak olabilir ve kar payı alabilirsiniz. Fakat bu alan çok ciddi riskler de barındırdığı için mutlaka konuya hakim olmanız gerekmektedir.

Pasif gelire birkaç örneği böylece vermiş olduk. Bu örnekleri siz de arttırabilirsiniz. İlerleyen konularımızda yeni iş fikirleri ve internetten para kazanma ana başlıklarını inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere

Alper

Bu yazı yorumlara kapalı, ama trackback'ler ve pingback'ler açık.